Gréckokatolícka cirkev
farnosť Torysky
filiálka Nižné Repaše

Kto má pravú Božiu slobodu, nestráca radosť a pokoj srdca.
Sv. František Saleský


hwww.lifenews.sk

Vyveska

www.kumran.sk

www.magnificat.sk

www.forumzivota.sk

spz.pavolmaria.org

www.cbreurope.sk

www.instituteofleoxiii.org


Tri pápežské univerzity hostia kongres pri výročí Kódexu kánonického práva

Vatikán/Taliansko 4. októbra (RV) V tomto roku si Cirkev pripomína 100. výročie vydania prvého Kódexu kánonického práva pápežom Benediktom XV. Tri rímske pápežské univerzity pri tejto príležitosti hostia v dňoch 4. – 7. októbra medzinárodný kongres organizovaný Medzinárodným združením pre rozvoj kánonického práva. Okrem Pápežskej Lateránskej univerzity sa na podujatí podieľajú aj Pápežská univerzita Santa Croce a Pápežská univerzita Gregoriana.

Kódex kánonického práva označovaný aj ako Piov-Benediktov kódex bol promulgovaný 27. mája 1917 a do platnosti vstúpil 19. mája nasledujúceho roka. Katolícka cirkev latinského obradu sa ním riadila až do roku 1983, keď pápež Ján Pavol II. vydal v súčasnosti platný Kódex kánonického práva.Uverejnené: 04.10.2017


Vo vydavateľstve Postoj Media vyšla kniha s názvom Benediktova voľba

Bratislava 4. októbra (TK KBS) “Benediktova voľba” - je názov novej knihy, ktorá vychádza vo vydavateštve Postoj Media. Jej autorom je Rod Dreher, americký spisovateľ a publicista, ktorý sa venuje spoločenským, náboženským a politickým témam.

“Začiatkom jari tohto roka vyšla v USA kniha určená kresťanom, ktorá sa nečakane a rýchlo stala najdiskutovanejšou knihou roka. Recenzie o nej priniesli nielen desiatky kresťanských či konzervatívnych médií, ale aj New York Times, The Atlantic, New Yorker, Washington Post a mnohé ďalšie médiá. Debatujú o nej nielen aktívni členovia cirkví, ale aj politológovia, sociológovia, právni experti či špičkoví komentátori. Kniha Benediktova voľba tvrdí, že pri pokračovaní dnešného spoločenského trendu začíname byť svedkami, ako sa kresťanstvo stáva nepohodlným vo verejnom živote a že sila tohto trendu bude rásť. A úmerne tomu sa bude zužovať verejný priestor, v ktorom budú môcť kresťania pôsobiť. Autor tvrdí, že kresťanstvo v USA, resp. v západnej civilizácii prežije len v menších ostrovčekoch, ktoré sa načas stanú jeho skrytou pokladnicou, aby bolo neskôr znovu objavené. Podobne, ako sa to podarilo sv. Benediktovi pred tisícpäťsto rokmi,” píše na stránke postoj.sk jeho šéfredaktor František Múčka.Uverejnené: 04.10.2017


Pápežská akadémia pre život: Nové zodpovednosti v technologickej ére

Vatikán 4. októbra (RV) „Sprevádzať život. Nové zodpovednosti v technologickej ére.“ Tak znie téma prvého generálneho zhromaždenia obnovenej Pápežskej akadémie pre život, ktorá sa bude konať od štvrtku do soboty (5.-7. októbra 2017) v synodálnej aule vo Vatikáne. Štatút vatikánskej inštitúcie zmenil pápež František vlani, keď ju pričlenil k Dikastériu pre laikov, rodinu a život. „Súčasná situácia,“ vysvetlil na tlačovej konferencii predseda Pápežskej akadémie pre život Mons. Vincenzo Paglia, „nás nabáda zamyslieť sa nad ľudských životom majúc pritom na pamäti nové technológie, ktoré majú vplyv na túto oblasť a na viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú meniace sa sociálne kontexty“:

„Hranice, ktoré sú pred nami, sú nesmierne delikátne. Ak to tak môžem povedať, tak po prvej veľkej kríze našej planéty, ktorú vyprovokovala nukleárna tragédia – po prvýkrát v histórii môžu ľudia zničiť planétu; po tragickej ekologickej kríze – po prvýkrát v dejinách môžu zničiť život planéty, je treťou veľkou výzvou tá antropologická: po prvý raz v dejinách ľudia môžu pošliapavať a v akomsi delíriu všemohúcnosti dokonca vytvárať nový ľudský život.“ Ako ďalej vysvetlil Mons. Paglia, „tieto vážne otázky, s ktorými je svet konfrontovaný sa dotýkajú našej viery. Pápež František požiadal Akadémiu, aby sa stala miestom dialógu a konfrontácie, čerpajúc z bohatého dedičstva evanjeliovej tradície a so zapojením do tejto celoplošnej podpory ľudského života spojencov v každej kultúre a v každej ľudskej a náboženskej tradícii.“

Pápežská akadémia pre život pripravuje v novembri kongres v spolupráci s európskou sekciou World Medical Association o konci života. Ďalším veľkým podujatím bude konferencia o paliatívnej starostlivosti na konci februára budúceho roku či kongres v Rusku v spolupráci s Moskovských patriarchátom na jar. Pápežská akadémia pre život sa chce podľa slov jej predsedu Mons. Vincenza Pagliu usilovať čeliť témam týkajúcich sa života spájajúc „vedeckú presnosť a humanistickú vedu, vášeň pre pravdu a konfrontáciu medzi rozličnými kompetenciami a víziami sveta“.Uverejnené: 04.10.2017


V nedeľu sa uskutoční archieparchiálna odpustová slávnosť v Ľutine

Ľutina 17. augusta (TK KBS) Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove a Gréckokatolícky farský úrad v Ľutine pozývajú na archieparchiálnu odpustovú slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky do Ľutiny. Uskutoční sa v sobotu a v nedeľu 22. a 23. augusta 2015.

Začne sa v sobotu o 15:00 posvätením vody a programom pre deti na ľutinskej hore a zároveň v obci v bazilike minor mariánskym večeradlom. Vyvrcholí v nedeľu o 10:00 archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom vladyka John S. Pazak CSsR, kanadský eparchiálny biskup v Toronte pre Slovákov žijúcich v Kanade. V priamom televíznom prenose bude túto nedeľnú slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu vysielať RTVS. Pol hodinu pred priamym prenosom, teda od 9:30, bude odvysielaný záznam zo soboty – z posviacky nového dreveného chrámu v Ľutine.

V sobotu o 16:00 prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ posvätí nový drevený Chrám Svätej rodiny, ktorý sa nachádza nad Vyhliadkou Kríž (nad areálom Baziliky minor) a je postavený podľa pôvodného ľutinského dreveného chrámu, ktorý vyhorel v roku 1908. Zároveň posvätí Krížovú cestu a Cestu svetla. O 18:00 bude v Bazilike minor sláviť archijerejskú svätú liturgiu, ktorú bude v priamom rozhlasovom prenose vysielať Rádio LUMEN. Po priamom prenose bude odvysielaný záznam z posviacky nového dreveného chrámu v Ľutine, informoval Martin Šajgalík z Rádia LUMEN.

Bližšie informácie o programe sú na internetových stránkach ::bazilikalutina.sk:: a ::www.grkatpo.sk::.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150817021


Uverejnené: 19.08.2015


Svätá omša pri príležitosti Dňa slovenských hôr na Rádiu LUMEN

Letanovce 17. augusta (TK KBS) Deň slovenských hôr si každý rok pripomenú aj na svätej omši, ktorú organizujú veriaci v Kláštoristu. Ide o miesto, ktoré sa nachádza na území obce Letanovce na Spiši. Slávenie najbližšej Eucharistie z prostredia národného parku Slovenský raj prinesie Rádio LUMEN v priamom prenose v nedeľu 23. augusta 2015. O 10:30 ju v priestoroch zrúcaniny kartuziánskeho kláštora bude celebrovať prefekt kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule Martin Majda.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150817034


Uverejnené: 19.08.2015Dnes je Nedela 21.januára 2018.
Dnes oslavuje meniny Vincent
Zajtra oslavuje meniny Zora

Najbližšie liturgie:
Torysky
Nedeľa o 10:30 hod