Gréckokatolícka cirkev
farnosť Torysky
filiálka Nižné Repaše

Ten, ktorý ťa stvoril, vie, čo má s tebou urobiť.
sv. Augustín


hwww.lifenews.sk

Vyveska

www.kumran.sk

www.magnificat.sk

www.forumzivota.sk

spz.pavolmaria.org

www.cbreurope.sk

www.instituteofleoxiii.org


V nedeľu sa uskutoční archieparchiálna odpustová slávnosť v Ľutine

Ľutina 17. augusta (TK KBS) Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove a Gréckokatolícky farský úrad v Ľutine pozývajú na archieparchiálnu odpustovú slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky do Ľutiny. Uskutoční sa v sobotu a v nedeľu 22. a 23. augusta 2015.

Začne sa v sobotu o 15:00 posvätením vody a programom pre deti na ľutinskej hore a zároveň v obci v bazilike minor mariánskym večeradlom. Vyvrcholí v nedeľu o 10:00 archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom vladyka John S. Pazak CSsR, kanadský eparchiálny biskup v Toronte pre Slovákov žijúcich v Kanade. V priamom televíznom prenose bude túto nedeľnú slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu vysielať RTVS. Pol hodinu pred priamym prenosom, teda od 9:30, bude odvysielaný záznam zo soboty – z posviacky nového dreveného chrámu v Ľutine.

V sobotu o 16:00 prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ posvätí nový drevený Chrám Svätej rodiny, ktorý sa nachádza nad Vyhliadkou Kríž (nad areálom Baziliky minor) a je postavený podľa pôvodného ľutinského dreveného chrámu, ktorý vyhorel v roku 1908. Zároveň posvätí Krížovú cestu a Cestu svetla. O 18:00 bude v Bazilike minor sláviť archijerejskú svätú liturgiu, ktorú bude v priamom rozhlasovom prenose vysielať Rádio LUMEN. Po priamom prenose bude odvysielaný záznam z posviacky nového dreveného chrámu v Ľutine, informoval Martin Šajgalík z Rádia LUMEN.

Bližšie informácie o programe sú na internetových stránkach ::bazilikalutina.sk:: a ::www.grkatpo.sk::.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150817021


Uverejnené: 19.08.2015


Svätá omša pri príležitosti Dňa slovenských hôr na Rádiu LUMEN

Letanovce 17. augusta (TK KBS) Deň slovenských hôr si každý rok pripomenú aj na svätej omši, ktorú organizujú veriaci v Kláštoristu. Ide o miesto, ktoré sa nachádza na území obce Letanovce na Spiši. Slávenie najbližšej Eucharistie z prostredia národného parku Slovenský raj prinesie Rádio LUMEN v priamom prenose v nedeľu 23. augusta 2015. O 10:30 ju v priestoroch zrúcaniny kartuziánskeho kláštora bude celebrovať prefekt kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule Martin Majda.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150817034


Uverejnené: 19.08.2015


LUX communication má filmovú novinku - Matka Sedembolestná

Bratislava 18. augusta (TK KBS) "Matka Sedembolestná" - je názov nového dokumentárneho filmu z produkcie LUX communication. TV LUX ho odvysiela v premiére pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie, ktorý slávime 15. septembra. Novinka, ktorá vznikala rok, približuje históriu a rôzne aspekty úcty k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska. Popretkávaný je svedectvami, archívmi či umeleckými stvárneniami Božej Matky. Režisérom filmu je Marek Poláček. Za kameru a strih zodpovedal Lukáš Straka. Dramaturgom filmu je Dušan Lechan, produkcii sa venujú Martuin Lišhák a Tomáš Straka.

Štáb LUX communication na projekte odpracoval vyše 900 hodín. „Pôvodne sme chceli film vyrobiť už minulý rok a kratší, ale téma bola taká bohatá, že čím sme sa do problematiky hlbšie vnárali, tým sme objavovali ďalšie nové a zaujímavé veci. Na projekte spolupracovalo vyše 50 ľudí a 25 organizácií či spoločenstiev. Film finančne podporila Konferencia biskupov Slovenska zo zbierky na katolícke masmédiá a Televízia Lux. Nakrúcali sme na 20 rôznych miestach, len v samotnom Šaštíne bol náš štáb až osemkrát," hovorí producent Martin Lišhák.

"Naši predkovia od nepamäti vzývali Pannu Máriu ako svoju Ochrankyňu, Pomocnicu a Orodovnicu. Úcta k Preblahoslavenej Panne bola rozšírená už za čias Veľkomoravskej Ríše, Uhorské kráľovstvo sa nazývalo aj ako Regnum Marianum – Mariánske kráľovstvo. Dodnes nenájdeme vo svete krajinu, kde by bolo na takom malom území toľko mariánskych pútnických miest, kostolov a kaplniek zasvätených Panne Márii, ako práve na Slovensku (až 1762)," spomína režisér Marek Poláček.

Film vychádza aj na DVD vo vydavateľstve LUX (viac informácií získate na adrese: www.lux.sk, telefónnom čísle: 02 6020 2720 alebo e-mailovej adrese: vydavatelstvo@lux.s). DVD obsahuje 46 minút bonusov, napríklad celú kázeň pápeža Jána Pavla II., ktorú predniesol 1. júla 1995 v Šaštíne, videoklip Salve Regina v prevedení mníchov cisterciánov z rakúskeho kláštora Heiligenkreuz so slovenskými titulkami, poézia Š. Sandtnera na tému Bolestná Matka či svedectvá.


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150818023


Uverejnené: 19.08.2015


TV LUX odvysiela záznam z diskusie s líderkou referenda v Chorvátsku

Bratislava 19. januára (TK KBS) Televízia LUX odvysiela záznam z verejnej diskusie s líderkou úspešného chorvátskeho referenda doktorkou Željkou Markić. Záznam odvysiela v utorok 20. 1. 2015 o 20:40 h a v repríze vo štvrtok 22. 1. 2015 o 9:10 h. Diskusia sa uskutočnila v nedeľu 18. januára 2015 v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave.

Doktorka Markić aj so svojím spolupracovníkom Ivanom Munjinom prišla na Slovensko na pozvanie Aliancie za rodinu s cieľom vysvetľovať dôležitosť referenda chrániaceho deti a rodinu. V Chorvátsku sa referendum konalo 1. decembra 2013 a obsahovalo 1 otázku: „Ste za to, aby ústava Chorvátskej republiky bola doplnená o ustanovenie definujúce manželstvo ako zväzok medzi mužom a ženou?“ Na jeho zvolanie organizácia „V mene rodiny“ v krajine s 3,7 miliónmi voličov za pomoci dobrovoľníkov vyzbierala v priebehu 2 týždňov takmer 750 000 podpisov. Väčšina zúčastnených voličov v referende hlasovala za prijatie uvedeného dodatku.

Návšteva doktorky Markić je prvou zo série zahraničných návštev osobností aktívnych v ochrane rodiny a manželstva pred referendom, ktoré sa na Slovensku uskutoční 7. 2. 2015.
Televízia LUX je slovenská katolícka televízia, ktorá spustila samostatné vysielanie v roku 2008 prostredníctvom satelitu a káblovej televízie. Jej ambíciou je budovať na Slovensku televíznu alternatívu, prostriedok šírenia pokoja, povzbudenia a hodnôt.

TK KBS informovala Eva Hrešková


Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150119034

Uverejnené: 21.01.2015


I.ročník cyklistickej túry NIžné Repaše-Blažov

Srdečne vás pozývam na I.ročník cyklistickej túry Nižné Repaše-Blažov, ktorý sa uskutoční dňa 8.5.2014. Túto cyklistickú túru robíme v spolupráci s farnosťou Levoča. Začiatok je o 9.30 hod na rázcestí za Nižnými Repašami pri kaplnke. Môže prísť každý kto chce a zvládne túto trasu - samozrejme je potrebné mať bicykel a prísť na ňom. Zoberte si so sebou aj občerstvenie na túto cyklotúru. A nezabudnite si vziať do batôžka aj dobrú náladu. Tešíme sa na vás a zároveň prosíme aj za modlitby za zdarný priebeh tejto cyklotúry a za dobré počasie. Neváhajte a príďte...

o.Marián Sterančák

Uverejnené: 03.05.2014Dnes je Utorok 26.septembra 2017.
Dnes oslavuje meniny Edita
Zajtra oslavuje meniny Cyprián

Najbližšie liturgie:
Torysky
Streda o 8:00 hod

Nižné Repaše
Streda o 17:00 hod