Gréckokatolícka cirkev
farnosť Torysky
filiálka Nižné Repaše

Robiť dobro bez Božej pomoci je rovnako nemožné ako nechať v noci svietiť slnko.
Sv.Terezka z Lisieux


http://www.sviecka.forumzivota.sk/

hwww.lifenews.sk

Vyveska

www.kumran.sk

www.magnificat.sk

www.forumzivota.sk

spz.pavolmaria.org

www.cbreurope.sk

www.instituteofleoxiii.org


Svätý Otec poslal posolstvo obyvateľom francúzskeho Marseille

Vatikán 9. januára (RV) „Dobrá matka“ – takto obyvatelia francúzskeho prístavného mesta Marseille nazývajú sochu Panny Márie, ktorá sa pre Francúzov stala už symbolom. Bazilika Panny Márie Ochrankyne, na ktorej vrchole sa socha nachádza, si tento rok pripomenie svoje 800. výročie (1214-2014). S tým súvisí aj otvorenie mariánskeho roka, ktorý Francúzi začali sláviť v decembri 2013.

Ako uviedol vatikánsky denník L´Osservatore Romano, pri tejto príležitosti im pápež František adresoval posolstvo, v ktorom vyslovuje nádej, že „toto jubileum sa stane pre obyvateľov Marseille príležitosťou na obnovenie dôvery a lásky k Panne Márii“. Želá si, aby „každý vo svojom srdci skutočne pocítil, že ona je tou «Dobrou matkou», ktorá ho vezme za ruku a povedie k jej Synovi“. „Nech naša Panna Mária Ochrankyňa z vrcholu tohto kopca, tak drahému všetkým Marseillčanom, rozlieva na toto mesto a jeho obyvateľov ducha bratstva a pokoja, ktorý chce Kristus dať svetu, a vedie všetkých ľudí dobre vôle k poznaniu jej Syna, jediného Spasiteľa,“ uzatvára posolstvo pápež František.

Mottom francúzskeho mariánskeho roka je „Milosť stretnutia“. Arcibiskup Marseille Georges Pontier, zároveň predseda Konferencie biskupov Francúzska, pozval počas tohto roka diecézu k modlitbám za jej obyvateľov, pochádzajúcich z rôznych kultúr a rás. Vyzval ich, aby sa z nich, napriek rozdielnosti, stali remeselníci pokoja a odolávali pokušeniu násilia, strachu či nenávisti. Súčasnej bazilike postavenej a posvätenej v roku 1864 predchádzala kaplnka z roku 1214, ktorú postavil istý kňaz z Marseille menom Peter. Svätyňu na skalnatom vrchole kopca vysokom 160 m s názvom Ochranca zasvätil Panne Márii. Z toho vyplýva aj súčasné pomenovanie Baziliky Panny Márie Ochrankyne, ktorú ročne navštívi tisíce veriacich.
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140109042

Uverejnené: 10.01.2014
Autor: TK KBSDnes je Utorok 25.februára 2020.
Dnes oslavuje meniny Frederik/Frederika
Zajtra oslavuje meniny Viktor

Najbližšie liturgie:
Torysky
Streda o 17:00 hod

Nižné Repaše
Utorok o 17:00 hod